Jak se vybavit pro chov strašilek

Pokud toužíte po neobyčejném a zároveň nenáročném domácím mazlíčkovi, pořiďte si strašilky. Vypadá jako kousek větvičky či listu – takže vlastně máte doma rostlinu i zvíře v jednom! Navíc můžete dát návštěvám obdivovat „prázdné“ akvárium a čekat, jak budou překvapeni, až se strašilka pohne.

Rozhodli jste se, že tento hmyz, který se tváří jako kousek rostliny, ve vaší domácnosti prostě nesmí chybět? Chov strašilek  není nijak náročný. Zvládne ho i úplný začátečník.

V první řadě si potřebujete rozmyslet, čím budete strašilky krmit. U většiny druhů to není problém – většina u nás chovaných strašilek je schopná spokojeně žít na listech rostlin z čeledi růžovitých. Mezi ně patří i ostružiník, který má tu výhodu, že jeho listy jsou zelené i v zimě, dokonce i pod sněhem. Dále to mohou být například listy maliníku nebo šípkových růží. Někteří jedinci se dají přesvědčit i ke konzumaci sušených listů – pak ale musíte myslet na dostatečný přísun vody.

Ne všechny druhy strašilek se ale živí růžovitými rostlinami! Platí, že každý druh strašilky v přírodě konzumuje většinou jen listy z úzké, blízce příbuzné čeledi rostlin, a některé druhy se zaměřují dokonce jen na jedinou rostlinu. Zeptejte se proto ve zverimexu, jaké jsou potravní nároky vašeho vybraného druhu. Rozmyslete si, jestli jste strašilkám schopni zajistit potravu během všech ročních období.

Když strašilky krmíte, je dobré dávat jim do akvária listy ve sklenici s vodou, aby zůstaly déle čerstvé. Je ale potřeba důkladně utěsnit hrdlo sklenice, například vatou, a zajistit tak,a by strašilky nemohly spadnout do vody a utopit se. Rostliny vyměňujte, když jsou listy zvadlé. Pokud máte velké akvárium, nejlepší je vložit do něj vedle sklenice se zvadlými rostlinami druhou, ve které jsou listy čerstvé – strašilky si na ně samy přelezou a vyhnete se tak námaze s jejich odchytáváním ze staré větve, při kterém byste je navíc mohli poranit.

Dále se podívejme na to, jak by strašilky měly bydlet. Akvárium pro strašilky by mělo být dostatečně vysoké – vhodná jsou akvária, která jsou spíš vyšší než širší. Postačí akvárium se základnou zhruba 30 x 30 cm, výška akvária by měla být minimálně třikrát větší, než je délka dospělé strašilky. Strašilky potřebují dost prostoru, aby se mohly bez problémů svlékat. Pokud mají místa málo, začnou se navzájem okusovat nebo dokonce umírají.

Akvárium nahoře překryjte pletivem, abyste zajistili dostatečný přísun vzduchu. (Dejte si přitom pozor – strašilky jsou schopné uniknout i poměrně malými otvory!)Pokud by větrání nebylo dostatečné, mohly by v akváriu vznikat plísně, které by strašilkám ublížily. Teplota uvnitř by se měla pohybovat mezi 22 – 27°C. (Nikdy nesmí klesnout pod 15°C nebo naopak vystoupat nad 30°C.) Akvárium nedávejte na přímé sluneční světlo, do průvanu, ani na příliš chladná místa. Vyhněte se také příliš prudkému světlu. Menší druhy či mladé nymfy můžete ubytovat i v pětilitrové sklenici od okurek, překryté gázou nebo podobným prodyšným materiálem.

Jako podestýlku do akvária zvolte dostatečně savý materiál – může to být lignocel, rašelina, písek, papírové ubrousky či obyčejný papír (bez potisku!) Podestýlka pomáhá v akváriu udržovat potřebnou vlhkost. Akvárium je také potřeba pravidelně rosit rozprašovačem. Strašilky se totiž dokážou dobře svlékat jen ve vlhkém prostředí. Také můžete do akvária jako dekoraci přidat různé větve či kameny – ale pozor na to, že se díky nim zvyšuje možnost výskytu plísní! Akvárium je vhodné čistit v intervalech zhruba čtrnácti dnů.

Teď už máte všechno, co potřebujete k tomu, abyste své „oživlé lístky“ dokázali postarat k jejich i vaší spokojenosti.

Zkuste také

Suchozemská nebo vodní želva?

Které dítě by netoužilo mít doma nějaké domácí zvířátko. Rodinná rada pak řeší, co by …