Jak chovat drůbež? Je to jednodušší, než si myslíte!

Chov drůbeže může být na první pohled náročný, opak je ale pravdou. V tomto stručném návodu vám poradíme, jak slepice správně chovat doma i na farmě.

Drůbež má dlouhou tradici. A to zejména díky její všestrannosti. Můžete ji chovat na maso, ale také kvůli snášení vajec. Ať už si ji pořídíte z jakéhokoliv důvodu, musíte dodržet několik zásad. Jen tak z nich budete mít co největší užitek.

Kurník pro slepice – důležitá součást chovu

Ve velkých chovných stanicích se používají haly na drůbež. V domácím prostředí jsou sice nepoužitelné, ale i tak si z nich můžete vzít poučení. Pokud budete stavět kurník, dbejte na to, aby byl vyvýšený stejně jako kurníky ve velkých halách. Slepicím tak poskytne úkryt v případě nepříznivého počasí.

Aby se měli dovnitř jak dostat, nezapomeňte na žebřík. Uvnitř pak upevněte bidlo. Dejte ho do takové výšky, aby na něj slepice mohly jednoduše vyletět a přenocovat na něm. A v neposlední řadě nezapomeňte oplotit místo, kde se budou pohybovat výhradně slepice.

Bez krmení nebudou vejce

Pokud chcete každý den sklízet plody vaší práce v podobě vajec, připravte snášková hnízda. Ty si můžete postavit doma, nebo si pořídit už hotová, předem připravená. Je jedno, jaký způsob zvolíte. Hlavně nezapomínejte na pravidelné vyměňování výstelky. Předejdete tak množení parazitů a bakterií, které by v nejhorším případě mohly nakazit i vaši drůbež.

Ve větších chovech můžete zajistit krmení automaticky pomocí technologie pro drůbež. Menší chovy si vystačí s pravidelnou lidskou pomocí. Nejdůležitější ale je, aby bylo krmivo bohaté na vitamíny a minerály. Drůbež můžete přikrmovat kuchyňskými odpadky, nejlepší jsou však speciální krmné směsi. Právě ty mají ideální poměr potřebných živin a minerálů, díky nimž budou slepice dobře růst a prosperovat.

Zkuste také

Objevte léčivou sílu tří nejoblíbenějších minerálních kamenů

Minerální kameny jsou v posledních letech velmi oblíbené jako módní doplňky outfitů. Náramky, náušnice, prsteny …