Jak si zachránit úrodu plašením ptáků?

Jestliže vám špačci při svém náletu oberou jen několik horních větví, řešit to asi nebudete. Když ale budou ptáčci hladovější a podívají se důkladně na celý strom, je načase to řešit. Přece jen o své plány na třešňový kompot se připravit nenecháte. Pokud vás dokonce prodej plodů ovocných stromů živí anebo si jím alespoň přivyděláváte, je snaha bojovat s nevítanými návštěvníky ještě více na místě.

Plašení ptáků po domácku

Plašič ptáků si můžete koupit anebo si jej vyrobit z dobře dostupných komponentů. Asi nejjednodušším způsobem plašení ptáků je rozvěšení několika starých CD na šňůrky okolo ovocných stromů. Jejich světelné odlesky budou vytvářet představu pohybu a ptáci se na strom již neodváží. Podobně jako CD disky mohou fungovat také staré plechovky či prázdné konzervy. Ty se kromě odlesků postarají také o zvukové plašení. Pokud jste obě varianty již vyzkoušeli a ptáci stále odolávají, nezbude vám nic jiného, než na strom nainstalovat strašáka v podobě lidské postavy. Použijte na něj vaše staré oblečení a o dokonalý efekt bude postaráno. Nechcete-li se vyrábět se strašákem, můžete použít i obyčejný králičí kožich. Ten bude ptákům připadat na první pohled jako kočka sedící na stromě. A té se jak známo každý malý pěvec obává.

Makety dravců

Pokud jste vyzkoušeli již všechny po domácku vyráběné plašiče ptáků, můžete se poohlédnout po komerčně dostupných atrapách dravců. Ty jsou velice účinné zejména na drobné ptactvo. Umístěte je do bezprostřední blízkosti ovocných stromů a dojem můžete umocnit i zvukovou nahrávkou. Tu si snadno stáhnete na internetu a umístit poblíž stromu i malý reproduktor pak již nebude žádný problém. Podobně jako maketa dravců mohou působit také umělé kočky, hadi anebo jiné šelmy. Tyto atrapy seženete v hračkářství anebo ve specializovaných prodejnách. Nainstalovanou atrapu ale pro větší účinnost pravidelně posouvejte. Bude to vypadat, že je zvíře v pohybu.

Ptáci jsou neuvěřitelně vynalézaví

Abyste byli při jejich plašení úspěšní, musíte být vždy o krok napřed. Měňte způsoby plašení, kupujte nové plašiče anebo třeba zavřete jednoho z nich do klece na ptáky. Ostatní se budou obávat, že je podobný osud může také stihnout a včas odletí.

Zkuste také

Objevte léčivou sílu tří nejoblíbenějších minerálních kamenů

Minerální kameny jsou v posledních letech velmi oblíbené jako módní doplňky outfitů. Náramky, náušnice, prsteny …