Bojovali po boku vojáků a zachraňovali životy. Přestože jim do lidských šarvátek nic není, díky oddanosti svým pánům v boji často nasazovali vlastní život. Psí hrdinové během mnoha válek projevovali neobyčejnou věrnost a statečnost. Znáte jejich příběhy?
Bílý teriér Bobbi se po boku britských vojáků účastnil boje u Maiwandu v Afghánistánu. V roce 1881 byl oceněn samotnou anglickou královnou Viktorií, která mu na krk vlastnoručně pověsila stuhu s medailí za hrdinství.
Americký bulteriér Stubby byl během první světové války maskotem 102. pluku pěchoty 26 americké pěší divize. Během své služby varoval vojáky proti útokům plynem a vyhledával zraněné vojáky, několikrát přitom byl zraněn. Získal také ocenění za zadržení německého špiona. Tento psí hrdina se stal po válce slavným – získal mnoho vyznamenání, setkal se postupně se třemi americkými prezidenty a byla mu udělena hodnost seržanta.
Kříženec Satan byl dalším z psích hrdinů první světové války. Když se francouzská jednotka dostala nedaleko Verdunu do německého obklíčení a neměla žádné prostředky ke komunikaci, Satan s nasazenou plynovou maskou proběhl palbou, aby jí donesl dvě brašny poštovních holubů. Přitom byl dvakrát zasažen kulkou, svůj úkol ale přesto dokončil. Uvězněná jednotka pak vyslala holuba se zprávou o své situaci a spojenci ji vysvobodili z obklíčení.
Rob byl původně farmářský pes, skončil ale jako pes-parašutista. Tato černobílá kolie během druhé světové války sloužila u britských výsadkářů. Po seskoku jednotky měl za úkol potichu sehnat všechny vojáky dohromady. Rob byl vycvičen v severní Africe a poté nasazen v sérii tajných operací v Itálii. Na svém kontu má přes 20 seskoků.
Kříženec německého ovčáka, kolie a huskyho Chips byl jediným americkým psem, který kdy získal vyznamenání Purpurové srdce. Když se jeho pluk v červenci 1943 vylodil na jižní pobřeží Sicílie, dostal se pod nepřátelskou palbu z kulometného bunkru. Chips vtrhl do bunkru a po krátkém boji z něj vyhnal pokousané vzdávající se vojáky. Z vyznamenání se smělý psí hrdina ale netěšil dlouho – protože podle předpisů americké armády smí tuto medaili dostat jen lidé, byla mu zase odebrána a statečný pes tak byl odměněn jen pochvalou při čtení rozkazu.
Nemo byl německý ovčák, který po boku svého pána bojoval ve Vietnamu a zachránil mu život. V roce 1966 Nemo se svým psovodem hlídkoval nedaleko od letecké základny Tan Son Nhut, když Nemo upozornil na přítomnost dvou jednotek Vietcongu. Přestože dostal zásah kulkou pod pravé oko, vrhl se na nepřítele a poskytl tak svému psovodovi, rovněž postřelenému, čas zajistit si pozici. Poté se raněný pes vrátil ke psovodovi a přikryl ho před palbou vlastním tělem. Psovod i pes z boje vyvázli živí, Nemo ale přišel o oko.
Labrador Treo byl vycvičený k tomu, aby svým čichem odhaloval bomby. Díky svým schopnostem získal přezdívku „čtyřnohý detektor kovů“. Jeho nos od roku 2008 několikrát zachránil životy amerických vojáků v Afghánistánu. Treo získal Dickenovu medaili, což je anglické ocenění pro zvířecí hrdiny. (Kromě Trea toto ocenění dodnes získalo 26 psů, 32 poštovních holubů, tři koně a jedna kočka.)
Kromě výše jmenovaných psů existuje množství dalších psích hrdinů. Dennodenně pomáhají člověku v mnoha oblastech života – a nežádají za to o moc víc, než trochu přívětivosti od svého lidského souputníka.