Všichni je milují. Zvířecí hrdinové ve filmech okouzlují malé i velké, muže i ženy. Oni si to možná plně neuvědomují, ale jsou z nich filmové hvězdy. Jejich život je díky tomu také často mnohem pohodlnější, jako je tomu i u jejich lidských protějšků – hollywoodských filmových hvězd. Ne všechny zvířata ve filmech ale mají štěstí. Mnoho z nich umírá už při natáčení – náhodou či záměrně.
Mezi vlky
Film Mezi vlky z roku 2011 je psychologický thriller, ve kterém hlavní roli ztvárnil Liam Neeson. Ten vede skupinu těžařů ropy, která se snaží uniknout zabíjáckým vlkům na Aljašce.
Mnoho ochranářských skupin bylo rozzuřeno samotným námětem filmu vzhledem k tomu, jak zobrazuje vlky, jejichž populace se ve skutečnosti teprve v poslední době začala zvyšovat tak, aby se v USA dostali ze seznamu ohrožených druhů. Ve skutečnosti ale producenti navíc zakoupili od lovců čtyři mrtvé vlky jako propriety pro film. Dva byli skutečně využiti pro film, druzí dva byli uvažení a sněženi členy štábu. Liam Neeson k tomu poznamenal: “Ta chuť byla divná. Ale já jsem Ir, jsem zvyklý na divné příchutě.”
Dobrodružství Mila a Otise
Dobrodružství Mila a Otise (japonsky Koneko monogatari) je velice oblíbený dětský film o kotěti a štěněti z roku 1986. Film se stal obrovským hitem, ovšem australská společnost pro ochranu zvířecích práv obdržela děsivé zprávy o tom, jak reálně probíhalo natáčení filmu. Byly během něj prý zabity desítky koček a producent dokonce záměrně zlomil kotěti nohu, aby vypadalo nemotorně.
Pro potrestání tvůrců však nebylo nalezeno dostatek nevyvratitelných důkazů, ale během filmu stejně zahlédnete několik scén, které by nebylo možné vytvořit bez týrání zvířecích hrdinů.
Pí a jeho život
Pí a jeho život bylo trhákem roku 2012. Vizuálně strhující drama točící se okolo indického chlapce jménem Pí, který uvízl na záchranném člunu někde v Pacifickém oceánu. Jeho situace je výrazně zkomplikována tím, že na něm uvízl společně s bengálským tygrem jménem Richard Parker, který patřil do zoo vlastněné jeho rodinou.
Do většiny záběrů ve filmu byl tygr dotvořen pomocí počítače, ovšem v některých scénách se vyskytuje skutečný tygr jménem Král. Ten se při natáčení toho, jak plave ve vodě, ztratil a neplaval tam, kam měl. Díky tomu se téměř utopil a i po vytažení nebylo jisté zda přežije. Tento příběh má naštěstí dobrý konec – Král žije. Vše ale vzbudilo silnou kontroverzi. Celá kauza se navíc dostala na veřejnost jen díky jednomu uniklému e-mailu.
Nepodporujme týrání
Nehody se stávají, ne vše se dá vždy rozumně ohlídat, ale měli bychom se zamýšlet nad tím, zda chceme podporovat filmy, kvůli kterým zvířecí hrdinové umírají či jsou týráni záměrně a jen kvůli našemu diváckému pobavení. Tři zmíněné filmy jsou pouze příklady a zvířecí filmové hvězdy umíraly také například ve filmech Apokalypsa, Manderlay, Ben-Hur, Sněžní přátelé, Nebeská brána a v řadě dalších.