Etologie jako pátá pomůcka jezdce

Obvyklá instrukce začátečníkovi, aby koni nechodil za zadek, je pro pochopení reakce koní z etologického hlediska nebezpečně málo. Ale pokud máme co do činění s průměrně půltunovým býložravcem, pak je etologie důležitá pomůcka k tomu, abychom neohrožovali sebe nebo koně neadekvátním zacházením. Etologie je vědecký obor zabývající se chováním zvířat především v jejich přirozeném prostředí. Poznatky se pak přenáší do aplikované etologie, která zkoumá chování zvířat v prostředí lidí.

Etologické minimum

Díky etologii poznáváme nejen, jak koně spolu komunikují, ale také jaké jsou jejich potřeby, preference, hodnotový systém a motivace. Na základě této etologické abecedy můžeme předvídat, jak může kůň v různých situacích reagovat a co v kontaktu s koněm rozhodně nedělat. Proto by jisté etologické minimum měl znát teoreticky každý, kdo chce s koňmi nebo u koní začít pracovat nebo sportovat. Etologie je bohužel stále opomíjená, což pak může znamenat zbytečné úrazy jako pokousání psem nebo pokopání koněm.

Etologie a výcvik

Dlouho se předpokládalo, že trenér při výcviku zohledňuje pouze tři základní prvky, které udržují rovnováhu ve stádě: útěkový a stádový instinkt a hierarchie. Nelze však vynechat význam koalic, příbuzenských svazků, habituace, senzibilizace, operantního a klasického (Pavlovova) podmiňování, na kterých stojí postupy ve výcviku. Podle význačného australského etologa Andrew McLeana by také etologická řešení různých situací neměla vycházet z antropomorfní představy, že kůň „chce“ být s člověkem, „chce mu vyhovět“. Někdy se také zaměňuje dominance a vůdcovství s podmiňováním. Znalost teorie učení v interakci člověk-kůň je tedy důležitá, protože nevzniká prostor pro antropomorfní – a nesprávnou interpretaci reakce koně.

Zkuste také

Objevte léčivou sílu tří nejoblíbenějších minerálních kamenů

Minerální kameny jsou v posledních letech velmi oblíbené jako módní doplňky outfitů. Náramky, náušnice, prsteny …