Jak vybrat správnou akvarijní techniku?

Pokud si chcete pořídit akvárium s rybičkami, nezapomeňte zakoupit také základní akvarijní techniku. Akvarijní filtry, osvětlení a topítka pomohou zajistit rybkám optimální prostředí – čistou vodu, dostatek světla a požadovanou teplotu.

Akvarijní filtry

Akvarijní filtry čistí vodu v akváriu a odbourávají z ní škodlivé látky.

Existuje několik druhů filtrů a filtrace

Druhy filtrace

  • Vnitřní filtry – připevňují se pomocí přísavek dovnitř akvária, mají menší výkon, proto jsou vhodné pro menší akvária do 30 litrů.

  • Vnější filtry – disponují vysokým výkonem, jsou umístěny mimo nádrž a nekazí tak estetický dojem z akvária. Jsou vhodné pro větší nádrže.

  • Závěsné filtry – zavěšují se na hranu akvária, jsou alternativou mezi vnitřními a vnějšími filtry. Jsou vhodné pro nádrže do 40 litrů.

Typy filtrace:

  • Biologická filtrace – biologický filtr obsahuje bakterie, které eliminují toxické látky vznikající rozkladem výkalů, krmiva a odumřelých částí rostlin.

  • Mechanická filtrace – odstraňuje mechanické nečistoty.

  • Chemická filtrace – chemická filtrace se nejčastěji používá jako doplňková filtrace, obvykle v případech, kdy je potřeba z vody odstranit nějaké látky.

Topítka do akvária

Abyste rybám zajistili stejnou teplotu vody, jakou mají ve svém přirozeném prostředí, pořiďte jim do akvária topítko s termostatem. Pro kontrolu teploty vody do akvária připevněte teploměr. Výkon topítka by měl odpovídat množství vody v akváriu – na 1 litr je potřeba výkon 1 W.

Akvarijní osvětlení

Aby ryby a rostliny v akváriu dobře prosperovaly, musí mít dostatek světla, které jim zajistíte zářivkami nebo LED osvětlením. Časové řízení a nastavení libovolných světelných atmosfér umožňuje funkce časování osvětlení. Vodní rostliny vyžadují dobu svícení 8 až 12 hodin denně, kterou můžete přerušit několika přestávkami.

  • Zářivky – nejoblíbenější osvětlení napodobující denní světlo, podmořskou hlubinu nebo tropické slunce.

  • LED osvětlení – energeticky úsporné, lze nastavit intenzitu svícení, což pomáhá v boji s řasami. Můžete využít různé spektrální barvy či navodit efekt rozbřesku, stmívání nebo odrazů vlnící se hladiny. Například korály v mořských akváriích potřebují být osvětleny především modrým světlem. Důležitá je nejen barva světla, ale také jeho intenzita – tmavě zeleným rostlinám (s dostatkem chlorofylu) stačí menší množství světla. Světle zelené rostliny vyžadují světla větší množství. LED osvětlení je vhodné pro akvária o maximální hloubce 60 cm. Můžete si pořídit také LED pásky, u kterých však po cca roce svícení začíná svítivost klesat a musí se vyměnit za nové.

Zkuste také

Veterinární klinika v Praze, které záleží na Vašich mazlíčcích

Jednou z předních pražských klinik je Animal Clinic, která si za dobu svého působení získala …