Chcete mít doma kočku i rybičky? S trochou přípravy je to možné

Většina z vás si asi řekne – chovat kočku i akvarijní rybičky zároveň? Odvážné. Ne. Šílené! Ale přesvědčíme vás o opaku, jde to. I když se musíte mít na pozoru.

Kočky jsou šelmy. Přestože je chováme už staletí a často v našich příbytcích žijí celý svůj život, instinkty šelem jim stále zůstávají. Proto jsou velmi často akvárii s rybičkami naprosto fascinovány. Dokáží je pozorovat celé hodiny. A pak zaútočit.

Tedy pokud nejste doma. Kočka se obvykle neopováží se do rybiček pustit, když tam jste taky. Maximálně rybičky trochu provokuje. Ale jakmile se nebudete dívat, má to některá rybička spočítané. Nebo rovnou všechny, pokud se kočce podaří strhnout celé akvárium dolů.

Řešením tohoto problému je umístění akvária někam, kam se kočka nedostane. Ale pozor. Kočka se dostane skoro všude. 🙂 I když si myslíte, že tam nemá šanci vyskočit, dost možná se mýlíte. Proto je důležité akvárium opatřit také skleněným víkem, které se nedá nijak jednoduše odstrčit.

Pokud kočka nějakou rybu přece jen uloví, netrestejte ji. Nebude to mít smysl. Kočka je šelma a přemýšlí úplně jinak než pes – trestáním ji nic nenaučíte a nepřimějete ji k tomu, aby to už nikdy neudělala. Jen by trestáním zbytečně trpěla. Ulovená rybka je vaší chybou, že jste si mysleli, že kočku uhlídáte, ale ona se ve skutečnosti zachovala jako správná šelma – velice rychle a nečekaně.

Venkovní jezírko

Zvláštním případem je pak venkovní jezírko s rybičkami. Je velmi pravděpodobné, že se k němu stáhnou kočky s širokého okolí a začnou lovit. Jediným způsobem, jak se bránit je buď dostatečně aktivní pejsek, nebo odpuzovače koček skládající se z čidla a odpuzovacího spreje.

Dalo by se také použít speciální oplocení jezírka či oplocení pomocí rostlin, ale obojí dokážou kočky často překonat. A také pak své jezírko moc neuvidíte, což byl asi jeho hlavní účel.

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/okoun-%C5%99%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD-cichlid-diskem-cichlid-62855/

Zkuste také

Kočka Sphynx – exoticky vypadající mazlíček

Sphynx je plemeno kočky domácí, které vypadá exoticky. Mnoho lidí odrazuje pohled na téměř bezsrstou …