Křeček je přátelský a bystrý hlodavec. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, potřebuje však pravidelně krmit, denně měnit vodu v misce, je-li znečištěná, tak i vícekrát. Chcete-li jej doma chovat, měli byste si před jeho pořízením odpovědět poctivě na několik zásadních otázek a teprve pak se rozhodnout.
Nebude doma nikoho rušit ze spaní?
Křeček je totiž aktivní a hlučný především večer a v noci. Také je to společenský tvor, takže si budete muset vyhradit denně volný čas.
Budete ochotni platit za léčení více než je pořizovací cena?
Stejně jako ostatní domácí zvířata může i křeček onemocnět například zápalem plic, vypadáváním srsti nebo nádorem. Také může přijít k úrazu v podobě zlomeniny či naraženiny. K další péči patří pravidelná kontrola zubů proti přerůstání.
Dáte peníze na jeho důstojné bydlení?
Křeček potřebuje drátěnou klec s plastovou vanou, plastový box nebo akvárium či terárium. Čím více prostoru mu poskytnete, tím lépe mu bude. Důležitá je i výbava v podobě domečku, napáječky, misky na krmivo, tunely, prolézačky, běhací kolo nebo závěsné hračky. Křečci rádi lezou různými labyrinty nebo běhají na kolotoči.
Jste připraveni na možné škody?
Pokud dopřejete křečkovi volnost a necháte jej proběhnout po bytě, musíte jej hlídat, neboť může svými ostrými zoubky napáchat nemalé škody na vybavení bytu. Také může u některých lidí vyvolat alergické potíže, obvykle močí, která se po zaschnutí dostává do ovzduší a nabaluje se na prach. Alergeny se přenášejí i dotykem a mohou způsobovat nepříjemné vyrážky.
Jakého křečka?
Nakonec zbývá už jen zvolit druh křečka. Ve zverimexu či u chovatele si můžete vybrat například mezi křečkem zlatým, čínským, džungarským a Roborovským. Liší se velikostí, povahou a nároky na chov. Až si budete křečka vybírat, jděte pro něj raději odpoledne, protože ráno a dopoledne zpravidla tvrdě spí.