Jak správně pečovat o psí chrup?

Většina majitelů psů začne péči o chrup svého mazlíčka řešit až když se objeví zápach z tlamy. Ovšem o chrup psa je třeba se starat pravidelně již od štěněcího věku. Doporučit lze následující způsoby.

Syrové maso

Nejjednodušším způsobem je krmení syrovým masem. Přínosem je jednak podpora zdraví psa, neboť mu dopřejete kvalitní přirozenou stravu, a jednak budete pečovat o jeho chrup. Trháním a žvýkáním svaloviny se totiž zbaví zubního plaku, který se nebude usazovat a tudíž nebude vznikat ani zubní kámen.

Kosti na okus

Vhodné jsou kosti s velkým kloubem, jako například vepřové koleno apd. Okusování pomáhá mechanicky odstraňovat nečistoty ze zubů. Kosti musí být jen syrové, nikdy ne tepelně upravené. Ty se totiž štěpí a mohou psovi způsobit zdravotní potíže.

Zubní pasta

Některé pasty bývají ochuceny například kuřecími játry, hovězím apd., aby psy pastu lépe snášeli a čištění pro ně nebylo nepříjemné. Ideální je enzymatická zubní pasta, která je také ochucená a navíc obsahuje enzymy, které nabourávají složení slin a tím rozkládají zubní plak. Šetrnější než kartáček je kousek obvazu namotaný na prst.

Žvýkací hračky a dentální pamlsky

Žvýkáním se mnoho psů uvolňuje, když jsou ve stresu. Žvýkání dentálních hraček nebo pamlsků pomáhá odstraňovat nečistoty ze zubů a také prokrvuje dásně.

Mořská řasa kelpa

Kelpa je mořská řasa v podobě jemného prášku, který se přidává psíkovi do krmení. Funguje jako většina přírodních přípravků, jelikož upravuje chemické složení slin, čímž pomáhá odbourávat zubní plak a rozkládat zubní kámen. Pomocí kelpy jde snadno seškrábnout zubní kámen nehtem či škrabkou.

Paroží

Jeho předností je 100% přírodní původ. Paroží lze koupit v chovatelských potřebách nebo od myslivců. Nejsou nijak chemicky ošetřované, jako je tomu například u pamlsků z „bůvolí“ kůže a navíc obsahuje výživné a minerální látky.

Ultrazvuk

Účinné je čištění psího chrupu ultrazvukovým kartáčkem. Pokud nic nepomáhá, je poslední možností čištění ultrazvukem v celkové anestézii, což je ovšem ta nejdražší, ale také nejrizikovější varianta.

Zkuste také

Objevte léčivou sílu tří nejoblíbenějších minerálních kamenů

Minerální kameny jsou v posledních letech velmi oblíbené jako módní doplňky outfitů. Náramky, náušnice, prsteny …