Kočka Sphynx – exoticky vypadající mazlíček

Sphynx je plemeno kočky domácí, které vypadá exoticky. Mnoho lidí odrazuje pohled na téměř bezsrstou kočku, která má ovšem unikátní povahu. Pravděpodobný původ tohoto plemene sahá do dob Aztéků, kdy podobné holé plemeno bylo považováno za dar od boha a bylo velmi ceněno. Moderní historie začíná v Kanadě, konkrétně v Ontariu, kde se jedné černobílé kočce narodilo mezi koťaty jedno nahé. Chovatelé kocourka zkřížili znovu s jeho matkou, narodilo se jim sedm koťat a čtyři z nich byla nahá. Dnes patří nahá kočka sphynx mezi ušlechtilá plemena.

Jaký má sphynx vzhled?

Jedná se o kočku střední velikosti, která je poměrně svalnatá. Tělo je pokryto zvrásněnou kůží, srst tvoří jen jemné chmýří. Chovají se v různých barvách, nejobvyklejší je černá, čokoládová, červená, modrá a krémová. Velké oči tvaru citrónu jsou většinou oranžové, modré nebo zelené. Barva očí se vždy musí shodovat s barvou kůže. Kočky Sphynx se dožívají v průměru kolem 15 let.

Povaha

Hlavním rysem je inteligence, přítulnost, důvěřivost a hravost. Na rozdíl od klasických osrstěných koček jsou mazlivější a velice závislé na pánovi. Kočku sphynx budete mít neustále na klíně, u nohou i v posteli. Pokud je budete nechávat často doma samotné, propadají stresu a také poruchám chování a zdraví. Výhodou jejich chovu v domácnosti je, že se snesou i s jinými kočkami, ale i se psy. Jsou to velice přátelští a také zvědaví tvorové a také se rády předvádějí. Této jejich vlastnosti se dá dobře využít na výstavách. Překvapí vás také svou „upovídaností“ připomínající malé žvatlavé děcko.

Další vlastnosti

Přestože je sphynx holý, není o nic víc náchylnější na nemoci, než jeho ochlupení příbuzní. Jejich imunitu může oslabit i stres ze samoty. Alespoň jednou za dva týdny by se měl vykoupat, aby se odstranil maz. Ten se tvoří nejvíce v uších. V létě je třeba dbát na mazání kůže krémy s ochrannými faktory, stejně jako u lidí. Bezsrsté kočky bývají někdy považovány za vhodné pro lidi s alergií na kočky. To není úplně pravda, jelikož alergen dráždící citlivé jedince není v kočičích chlupech, ale je jím jedna složka kočičích slin. Proto i nahé kočky způsobují alergikům potíže, ale menší než ostatní plemena koček.

Zkuste také

Suchozemská nebo vodní želva?

Které dítě by netoužilo mít doma nějaké domácí zvířátko. Rodinná rada pak řeší, co by …