Tato zvířata dětem nepořizujte

Malé dítě často zatouží po jakémkoliv zvířeti, které jim zrovna připadá roztomilé. Pokud jim domácího mazlíčka chcete dopřát, je na vás jako na rodiči, abyste si zjistili, která zvířátka jsou plachá, divoká, nebo mají speciální nároky na péči a do rukou dětí se určitě nehodí. Tento průzkum vám ale můžeme zjednodušit. Zde jsou některé druhy zvířat, která i přes svou atraktivnost nejsou pro děti vhodnou volbou.

Činčily

Roztomilé klubíčko s hebkým chlupatým kožíškem – ideální plyšák? Kdepak. Činčily jsou poměrně plachá a nekontaktní zvířata. Mazlit se s vámi nebudou – maximálně se jednou za čas nechají pohladit, než zase utečou pryč. Činčily jsou velice pohyblivá zvířata a s oblibou skáčou po nábytku. Protože byly domestikované před relativně krátkou dobou, nejsou na člověka příliš zvyklé a když se leknou, mohou dítě i pokousat. Kromě toho jsou to tvorové s noční aktivitou – takže ve chvíli, kdy malé dítě odchází do postýlky, se činčila teprve začne pořádně probírat a dělat rámus. Jako domácí zvíře pro děti se z hlodavců spíš hodí robustní a flegmatické morče, které bývá vzhůru ve dne.

Velcí papoušci

Přestože jsou nádherní a někteří z nich se dokážou i naučit mluvit, mohou malé dítě taky pořádně štípnout ostrým zobákem. Papoušci rozhodně nejsou k mazlení, což se ale dětem ne vždycky dá vysvětlit. Chov velkých papoušků bývá náročný i pro dospělé. Pokud nemáte papoušků více, vyžadují mnoho pozornosti, protože jsou to společenští tvorové – v přírodě žijí v hejnech. Navíc je potřeba zvážit, že se dožívají vysokého věku – průměrná doba života velkého papouška je 35 – 50 let, mohou se ale dožít i delší doby. Koupi takového papouška je proto potřeba zvážit ještě důkladněji, než pořízení psa – může to být závazek na celý život.

Chameleoni

Chameleoni jsou opravdu fascinující tvorové – dokážou se každým okem dívat jiným směrem, měnit barvy a lapat kořist vymrštitelným jazykem. Takové schopnosti leckteré malé dítě nadchnou. Kámen úrazu je v tom, že plazi, a chameleoni pak obzvlášť, vyžadují poměrně specifickou péči. Pokud vaše dítě touží po tomto drobném ještěrovi, mělo by vám být jasné, že postarat se o něj a zajistit,a by měl podmínky ke spokojenému životu, bude z větší části pravděpodobně na vás.

Kuřátka nebo káčátka

Tito ptáčci mohou vypadat roztomilí, pokud ale nebydlíte na farmě nebo alespoň v domě se zahradou, zapomeňte na ně. Do bytu rozhodně nepatří! Navíc z roztomilého kuřátka brzy vyroste dospělá slepice, která už zas tolik roztomilá nebude. Pokud si chcete ušetřit bolest hlavy z potřísněné podlahy a nábytku, přesměrujte touhy dítěte na vhodnější domácí zvíře, například morče či králíka.

 

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/%C4%8Derven%C3%A1-papou%C5%A1ek-pt%C3%A1k-zv%C3%AD%C5%99e-20282

 

Zkuste také

Suchozemská nebo vodní želva?

Které dítě by netoužilo mít doma nějaké domácí zvířátko. Rodinná rada pak řeší, co by …