Pořiďte si švýcarského bílého ovčáka
Pořiďte si švýcarského bílého ovčáka

Pořiďte si švýcarského bílého ovčáka – oddaného přítele a věrného ochránce

Pořízení nového psa je velká událost. Možná máte už předem dávno vybrané vysněné plemeno a možná teprve vybíráte, která rasa psa vám bude nejbližší. Při rozhodování a výběru je dobré znát všechny důležité potřeby a charakteristiky plemena. Přečtěte si článek o bílém švýcarském ovčákovi a udělejte si o něm obrázek. Jakou má povahu? Hodí se k dětem? Je to dobrý hlídač?

Odkud se plemeno vzalo?

Bílý švýcarský ovčák je původně bílé zbarvení klasického německého ovčáka. Chovatelé německých ovčáků ovšem bílé zbarvení nepreferovali a takto zbarvení psi neměli šanci na dobré umístění na výstavě a byli vyřazováni z chovu. Naštěstí se našlo několik nadšenců, kterým krásná čistá bílá barva těchto psů učarovala a začali se tak věnovat jejich chovu. Založili vlastní plemenné knihy a od té doby vzniklo plemeno, které známe pod názvem bílý švýcarský ovčák. Jedná se tak o poměrně nové plemeno a jeho standard byl uznán teprve v roce 2011.

Jakou má bílý švýcarský ovčák povahu?

Bílí švýcarští ovčáci vynikají stejně jako němečtí ovčáci velkou inteligencí. Snadno se učí nové povely a jsou vhodní i pro komplikované výcviky, jako je výcvik asistenčních nebo záchranářských psů. Jsou aktivní a poměrně temperamentní a potřebují pevnější ruku. Rádi se celý den pohybují a ocení možnost běhat celý den za velké zahradě. Při výchově a výcviku je nutné k nim přistupovat citlivěji a jemněji než k německým ovčákům.

Hodí se k dětem?

Jestli se dané plemeno psa hodí k dětem je velmi důležitá otázka, kterou je potřeba pečlivě zvážit před tím, než si nějakého psa pořídíte. Bílý švýcarský ovčák se s dětmi snáší velmi dobře. Je přátelský a na děti mírný. Na cizí lidi si ovšem dávají pozor a mívají tendence chránit svoji rodinu. Je to nekonfliktní plemeno a při správné socializaci a výchově se snáší nejen s dětmi, ale i s ostatními zvířaty v domácnosti.

Můžu mít bílého švýcarského ovčáka jako hlídacího psa?

Vzhledem k tomu, že jsou povahově podobní německým ovčákům, jedná se o velmi schopné hlídače. Dají se vycvičit podobně jako policejní psi. Majetek a svoji rodinu ostražitě brání a mají k nim velmi silný citový vztah. Jsou to psi velmi společenští a pokud jsou většinu času zavření v kotci, najděte si čas a prostor na to, abyste se jim mohli dostatečně věnovat například na dlouhých procházkách nebo při výcviku.

Jako aktivní plemeno je možné švýcarského ovčáka brát s sebou na projížďky na kole. Jsou to psi velmi učenliví a s trochou trpělivosti není problém naučit je základy psího tance. A když vám přijde, že se bude nudit a chtít víc pohybu, zkuste ho zapojit do agility, kde se toto plemeno občas objevuje.

Pro více informací o plemeni si přečtěte další článek o bílém švýcarském ovčákovi.

Máte-li zájem o štěňátka začátkem října 2015, kontaktujte nás na naších stránkách.

Zdroj obrázku: http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%BD_%C5%A1v%C3%BDcarsk%C3%BD_ov%C4%8D%C3%A1k#/media/File:Berger_blanc_suisse.png

Zkuste také

Přemýšlíte, jak vybrat to správné a kvalitní krmivo pro psa? Rady a tipy

V současné době se psím miláčkům již nedávají zbytky od oběda, ale kvalitní krmivo pro psy. …